בעיות כתפיים

תן כתף

הרמתם את היד כדי להחליף מנורה ואתם מרגישים כאב בכתף? עשיתם “צעד וחצי” בכדורסל והכתף יצאה ממקומה?

ד”ר בנימין רוזן, על בעיות הכתפיים השכיחות ועל פתרונות המאה ה-21 לטיפול מתקדם בהן

אוכלוסיית המטופלים בבעיות כתפיים מתחלקת לשתי קבוצות עיקריות: בקבוצה הראשונה צעירים הסובלים מבעיות של חוסר יציבות בכתף, הכוללות תנועתיות יתר, פריקות חוזרות או קרעים בקופסית המפרק. בעיות אלו נגרמות כתוצאה מחבלות בזמן ביצוע פעילות ספורטיבית מאומצת או אתגרית. הסיכון לפריקות חוזרות באוכלוסייה הצעירה נע בין 85%-95%. בטווח הגילאים 24-40 אנו ממליצים בדרך כלל על טיפול שמרני של פיזיותרפיה למשך חצי שנה לפחות. במידה והטיפול השמרני לא נתן אותותיו ויש פריקה חוזרת של הכתף עוברים לאפשרות של טיפול ניתוחי. כיום מבוצעים ניתוחים אלו בשיטה הארתרוסקופית, שיטה ניתוחית בגישה זעיר פולשנית לתיקון בעיות של חוסר יציבות דרך 3 או 4 חתכים קטנים בכתף, דרכם מחדירים למפרק מצלמה ומכשירים יעודיים לביצוע הניתוח. בטיפול זה מחדירים לעצמות הכתף מעין עוגנים בעזרתם מחברים את הרקמה הקרועה או הפגועה בחזרה למקומה התקין בכתף. בעבר, נעשה שימוש בעוגנים העשויים ממתכת אשר היוו מטרד כיאה לגוף זר העשוי ממתכת, וכיום עם התפתחות טכנולוגיות חדשות בתחום הוחל השימוש בחוטים ביולוגיים הנבלעים בעצם לאחר שיקום הרקמה. ברגע שהרקמה מוחזרת למקומה, נוצר מעין קיר או מחסום המונע את היכולת לפרוק את הכתף ומוחזרת היציבות לכתף.

הקבוצה השנייה מונה מטופלים לאחר גיל 50, הסובלים מפגיעות כתף עקב תאונות עבודה, פעילות ספורטיבית שהם עושים או מצב ניווני של הכתף. ההפרעות המאפיינות קבוצת גיל זו הן חבלות וקרעים בגידי השרוול המסובב. גם פה, אנו מתחילים בטיפול השמרני, בפיזיותרפיה ממושכת ולעיתים גם בהזרקות למפרק הכתף. אם אין שיפור, נבצע בדיקת MRI להערכה יותר מדויקת של הפגיעה ובהתאם לבדיקה ניתן להציע טיפול ניתוחי. בעיה נוספת המאפיינת קבוצת גיל זו, היא פגיעות ישנות שלא טופלו במשך שנים, שהובילו לpseudo-paralysis  או “שיתוק מדומה”, מצב דומה לשיתוק במובן זה שהמטופל כבר אינו מסוגל להזיז את הכתף באופן אקטיבי. לא מדובר באמת בשיתוק אלא בתפקוד לקוי של השרירים והגידים בגלל תזוזה של ראש עצם הזרוע ממקומה כלפי מעלה. הפתרון שהוצע לטיפול בקבוצת מטופלים זו הוא החלפה מלאה של מפרק הכתף. מפאת מורכבות המפרק, ניתוח להחלפת מפרק הכתף הוא הנדיר מבין ניתוחי החלפת המפרקים (פחות מ- 5% מכלל ניתוחי החלפות המפרק). עם זאת, מדובר בהליך יעיל בעל שיעורי הצלחה העולים על 90% בהקלת או בהעלמת הסימפטומים. אנחנו בוחרים אנשים שיש להם שחיקת סחוס מתקדמת אך מצבם הבריאותי הכללי מאפשר ניתוח בהרדמה כללית ושיקום ממושך של חצי שנה.

שיטה חדשנית נוספת היא פיתוח ישראלי שנקרא INSPACE BALLOON, בלון זעיר המוחדר למפרק הכתף דרך שני חתכים קטנים בלבד. בלון זה מנופח בתוך הכתף ומוריד את ראש עצם הזרוע בחזרה כלפי מטה למקומה התקין ומאפשר חזרת התנועתיות של השרירים המאסיביים. טיפול זה נעשה גם הוא בשיטה זעיר פולשנית, בהרדמה אזורית ונמשך זמן קצר מאוד. טיפול זה מתאים למטופלים בכל הגילאים בתנאי שאינם סובלים משחיקת סחוס מתקדמת במפרק, וכמו כן כאשר תנועה פסיבית מתאפשרת, כלומר צד שלישי – הרופא או כל אדם אחר מצליח להניע את הכתף הפגועה.

אז איך נשמור על הכתפיים שלנו ומתי כדאי לראות רופא?

לעוסקים בפעילות ספורטיבית קבועה או הולכים לחדר כושר, יש לדאוג לפעילות  נכונה הכוללת חימום ומתיחות לפני ואחרי הפעילות. רצוי לקבל הדרכה מקצועית אילו תרגילים לעשות. יש פעילויות שדורשות ביצוע חימום או מתיחות בין לבין למשל, הרמת משקולות. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם מאמן כושר מוסמך. במקרים של פגיעות הנגרמות מפעילות אתגרית או חבלות, אין משהו שניתן לעשות כדי למנוע פגיעה בכתפיים מלבד עירנות מוגברת בעת ביצוע הפעולות. במקרים של פגיעה מסוג זה, אנו חייבים לאבחן כדי להעריך מה הנזק שנגרם ולתת פתרון די מהיר. במקרים כאלו, תבוצע בדיקת MRI עם חומר ניגוד, שנותנת לנו אינדיקציה טובה לגבי מצבן של הרקמות הרכות. פגיעות אלו הן כה עדינות, שבלי חומר ניגוד אי אפשר לראותן בבדיקה רגילה. בהתאם לאופי הפציעה אנו מתאימים את הציוד הדרוש לניתוח. התמורה הגדולה ביותר של המאה ה-21, היא האפשרות להגיע לרזולוציות עדינות ביותר ולעיתים למנוע ניתוחים מיותרים ולפתור במדויק כל בעיה, על מנת להחזיר את המטופל לפעילות בהקדם ולאפשר לו שיקום טוב ומהיר ככל הניתן.  

להתייעצות עם ד"ר רוזן השאירו פרטים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​